Cloud computing – rewolucja w branży IT

Tzw. chmura obliczeniowa (czy też „chmura internetowa” lub „przetwarzanie w chmurze”, z ang. – cloud computing), od czasu wprowadzenia jej w życie, stała się jednym z najchętniej używanych wynalazków w branży IT i FinTech (szczególnie tzw. cloud hosting). Najprościej rzecz ujmując, stanowi ona po prostu wirtualną przestrzeń, w której można przechowywać różnego rodzaju dane.

Jak działa chmura internetowa?

Podstawą działania chmury jest to, iż użytkownik nie musi udostępniać własnej mocy obliczeniowej do uruchamiania różnego rodzaju aplikacji, czy przechowywania informacji. Dane są bowiem przetwarzane przez serwery, obsługiwane przez zewnętrznych usługodawców.

Po co nam cloud computing?

Chmura internetowa znacznie ułatwia działanie rozmaitych przedsiębiorstw i instytucji. W ostatnich latach bardzo popularny stał się cloud hosting. Firmy, które przenoszą swoje serwery do chmury, korzystają z ogromnego przyrostu mocy obliczeniowej. Dzięki temu, ruch na danej stronie internetowej staje się dużo płynniejszy.

Czy chmura internetowa jest bezpieczna?

Na ryzyko cyberataku jest narażony każdy użytkownik internetu, niezależnie od tego, czy działa w chmurze czy też poza nią. Nie bez powodu jednak, wiele przedsiębiorstw decyduje się na wspomniany cloud hosting. Dane są bowiem zabezpieczone odpowiednimi protokołami bezpieczeństwa, które zostały dodatkowo wzmocnione po wejściu w życie rozmaitych dyrektyw unijnych.

Jakie instytucje korzystają z chmury i cloud hostingu?

Chmury obliczeniowej używa zdecydowana większość instytucji, które prowadzą swoją działalność w internecie. Są to zatem różnego rodzaju firmy hostingowe, pożyczkowe, banki, sklepy internetowe i wiele innych rodzajów przedsiębiorstw, które gromadzą dużą ilość danych.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*